loading...

مکان های گردشگری دور دنیا

گردشگری به صنعتی گفته می‌شود که در آن مسافران با اهداف اوقات فراغت و اجتماعی یا تجاری به کشورهای دیگر و یا حتی داخل کشور بین شهرها سفر می‌کنند. به عبارت دیگر صنعت گردشگری به کلیه فعالیت‌های مربوط به سفر کوتاه مدت افراد به مکان‌هایی دور از محل زندگیشان اشاره دارد. گردشگری یکی از بزرگترین صنایع جهان است و اقتصاد بسیاری از کشورها تا حدود زیادی به تجارت در این صنعت وابسته است. گردشگری دارای دامنه وسیعی است که شامل هتل‌داری، حمل و نقل و تعدادی از صنایع یا بخش‌های دیگر می‌باشد.…

گردشگر دنیا دیده بازدید : 26 سه شنبه 10 فروردين 1400 زمان : 10:47 نظرات ()

گردشگری به صنعتی گفته می‌شود که در آن مسافران با اهداف اوقات فراغت و اجتماعی یا تجاری به کشورهای دیگر و یا حتی داخل کشور بین شهرها سفر می‌کنند. به عبارت دیگر صنعت گردشگری به کلیه فعالیت‌های مربوط به سفر کوتاه مدت افراد به مکان‌هایی دور از محل زندگیشان اشاره دارد. گردشگری یکی از بزرگترین صنایع جهان است و اقتصاد بسیاری از کشورها تا حدود زیادی به تجارت در این صنعت وابسته است.

گردشگری دارای دامنه وسیعی است که شامل هتل‌داری، حمل و نقل و تعدادی از صنایع یا بخش‌های دیگر می‌باشد. نکته مهم این است که صنعت گردشگری نه تنها بر اساس اوقات فراغت برنامه‌ریزی می‌شود بلکه با هدف تجارت و برخی از انگیزه‌های مسافرتی، با سفر در مکان‌های مختلف ارتباط دارد.

 

 

بیشتر بدانید: جاذبه های گردشگری گرجستان

 

گردشگر یا توریست به چه کسی گفته می‌شود؟

 

 

به زبان ساده گردشگر به شخصی گفته می‌شود که به دلایل تجاری، تفریحی یا اجتماعی به مکانی دیگر و دور از محیط زندگی معمول خود سفر می‌کند. طبق تعاریفی که وجود دارد برای طبقه بندی یک فرد به عنوان یک توریست فرد باید بیش از 24 ساعت و کمتر از یک سال در مکان مورد نظر اقامت داشته باشد.

 

مزایای صنعت توریسم بر مشاغل

 

گردشگری و توریسم علاوه بر هزینه مسافران برای اقامت، با مشاغل دیگر در این حوزه نیز ارتباط دارد که برای آنها نیز هزینه پرداخت می‌شود. صنعت گردشگری تعداد زیادی شغل برای افرادی که در صنعت حمل و نقل و مهمان‌داری فعالیت می‌کنند، ایجاد کرده است.

علاوه بر این توریسم توانایی بهبود روابط بین‌الملل بین دولت‌های ملی، ایجاد فرصت‌هایی برای سرگرمی و تفریح گردشگران و همچنین بهبود ارزش پول را شامل می‌شود و همچنین می‌تواند باعث ایجاد فرصت‌های تبادل فرهنگی شود.

 

بخش‌های مرتبط با صنعت توریسم

 

صنعت توریسم شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که به این حوزه مربوط است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 

محل اقامت

 

بخش اقامت در صنعت گردشگری و مسافرتی بسیار حائز اهمیت است زیرا افرادی که به مناطق مختلف سفر می‌کنند برای اقامت، استراحت، خوابیدن و آرامش نیاز به یک مکان مناسب دارند.

در این بخش چندین مولفه مختلف نظیر هتل ها، کمپینگ، هاستل و سفرهای دریایی وجود دارد که هر کدام کاربردهای متفاوتی برای گردشگران و مسافران دارد.

 

حمل و نقل

 

بخش حمل و نقل در این صنعت دنبال کمک به مسافران و گردشگردان است که از طریق تامین حمل و نقل به مقصد و مکان مورد نظر خود برسند. استفاده از این بخش از ابتدای سفر آغاز می‌شود و ممکن است حتی هنگام رسیدن به مقصد مورد نظر نیز ادامه داشته باشد. به عنوان مثال یک مسافر  برای سفر هنگامی که با هواپیما به مقصد مورد نظر می‌رسد، در آنجا از ناوگان عمومی مثل مترو، اتوبوس و یا تاکسی و یا حتی در سفرهای دریایی از قایق و کشتی استفاده می‌کند.

 

 

امکانات رفاهی و سرگرمی

 

برخی از گردشگران به دنبال سرگرمی و تفریح به مکان‌هایی مسافرت می‌کنند که این امکانات تفریحی در محل زندگی آنها در دسترس نیست. جاذبه‌های تفریحی گاهی اوقات یکی اصلی‌ترین معیارهایی است که مسافران را به یک مکان خاص گردشگری جذب می‌کند.

در گردشگری و مهمانداری مدرن، اطلاعات گردشگران به صورت آنلاین و آفلاین وجود دارد. در برنامه‌های آنلاین اطلاعاتی مربوط به توریست و سایت‌های اطلاعاتی است که جاذبه‌های گردشگری و امکانات تفریحی را در آن معرفی کرده است.

 

غذاخوری و رستوران‌ها

 

بخش غذا و نوشیدنی و رستوران‌ها نقش مهمی در این صنعت دارد زیرا گردشگران در تمام مراحل سفر، هنگام گذراندن وقت در محل اقامت خود یا هنگامی که خارج از محل اقامت خود هستند، برای تامین وعده‌های غذایی نیاز به استفاده از رستوران‌ها و غذاخوری‌ها دارند.

 

 

دیگر صنایع مربوط به گردشگری

تعدادی از صنایع وجود دارند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با صنعت توریست و گردشگری مرتبط هستند. این‌ها شامل صنایعی هستند که بر پایه ارتباط واقعی مشتریان با خدمات مسافرتی و گردشگری است و اطلاعاتی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد که در سفر به آنها کمک می‌کند.

برخی از مشهورترین این صنایع شامل موارد زیر می‌شود:

خدمات مالی

 

خدمات مالی شاخه‌های متفاوتی دارد که با صنعت گردشگری مرتبط است. بارزترین و مهم‌ترین این خدمات، محصولات و خدمات بیمه است که در شرایط اضطراری و نیاز به درمان پزشکی مسافران، آنها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. علاوه بر این مراجعه به صرافی و بانک‌ها نیز جزو این خدمات به حساب می‌آید.

 

آژانس‌های مسافرتی

 

این آژانس‌ها محصولات مربوط به سفر و گردشگری را از طرف اسپانسرها به مشتریان می‌فروشند. آنها بابت این کار از اسپانسرها کمسیون دریافت می‌کنند و به مسافران در مورد بهترین خدمات و محصولات مسافرتی متناسب با نیاز آنها مشاوره ارائه می‌دهند.

 

مجریان تور

این افراد چندین خدمات و محصول مسافرتی را با هم ترکیب می‌کنند تا در قالب یک پکیج به فروش برسانند. به عنوان مثال یک پکیج مسافرتی ممکن است شامل هزینه‌های مربوط خرید بلیط هواپیما، ترانسفر فرودگاهی، اقامت در هتل و خدمات راهنمای گردشگری برای مسافران و گردشگران باشد.

 

بیشتر بدانید: ثبت شرکت در ترکیه

 

تاریخچه جهانگردی به چه زمانی باز می‌گردد؟

 

در اوایل قرن 21، جهانگردی بین‌المللی به یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی جهان تبدیل شد و اثرگذاری آن در سرتاسر جهان قابل مشاهده بود. تاریخچه گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است و تقریبا به اواخر قرن 18 باز می‌گردد.

در تاریخ غرب می‌توان سفرهای سازمان‌یافته به مقصدهای گوناگون را در یونان باستان و روم پیدا کرد که اشاره بر جهانگردی و سفر در آن دوره دارد.  همچنین مورخان برای کشف بسیاری از اطلاعات تاریخی، سفرهای بسیاری را انجام داده‌اند که نتیجه آن کشف بسیاری از جاذبه‌های گردشگری و باستانی امروزی است.

 

 

صنعت توریست و گردشگری هر روز در حال تغییر و پیشرفت است. امروزه گردشگران فقط به خاطر تفریح و مسافرت به سفر نمی‌پردازند. آنها دنبال یک تجربه جدید و یک ماجراجویی هیجان‌انگیز در سفر هستند.

در طول قرن 21 و با رایج شدن دسترسی به اینترنت مرزهای جدیدی در صنعت توریست و گردشگری گشوده شده است. در آینده نزدیک و با از بین رفتن ویروس کرونا این امید می‌رود که جهان شاهد پیشرفت چشم‌گیری در صنعت گردشگری و توریسم باشد.

 

 

 

https://www.radio-visa.com/

https://www.britannica.com/topic/tourism

https://tourism0098.kowsarblog.ir/

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
معرفی تمامی مکان های گردشگری کره زمین | مجله گردشگری | با ما سفر کنید و از دیدن مکان های خاص دنیا لذت ببرید
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 26
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 13
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 40
 • بازدید ماه : 130
 • بازدید سال : 130
 • بازدید کلی : 4,058